Forumul Depanatorilor

Please login or register.

Login with username, password and session length
Advanced search  

News:

pe forum pot posta doar abonatii revistei SERVICE TV  : https://www.piesetv.ro/TV/eshop/0/0/5/15-Vreau-sa-ma-abonez-la-revista-Service-TV

Pages: [1]   Go Down

Author Topic: Panasonic mod.TX25AS1F sasiu Euro4  (Read 7403 times)

angelus

  • Guest
Panasonic mod.TX25AS1F sasiu Euro4
« on: November 27, 2009, 11:45:41 PM »

Mi-a intrat acest tv cu urmatorul defect:Se vedea imaginea   pe fond verde. 1 Am  pus catozi RGB la masa    am  culoare  pe fiecare,  masurat cu aparatul pt tuburi bate acu pana in cap.2 Am schimbat   IC final RGB TDA 6173Q..pt ca Red si Blue  catozi  masura 170V si Green 110V.  ......   la fel. 3 Am masurat intrarea in RGB   unde R si B  avea 4.5V si G 5.2V,,,Pe osciloscop  semnalul este  identic,,,,4Are trei tranzistori  smd pe sasiu  prin care este amplificat semnalul RGB  i-am schimbat si pe astia  chiar daca pareau buni la masuratoare .........la fel.5 Am schimbat  jungla la  fel (nu-mi aduc aminte nr de ref.)6 Am decuplat  intrarile RGB de pe sasiu  si am conectat   intrare   de R la G  si se  pune ecranul ROSU  Am pus  intrarea de la B  la G  si se pune ecranul ALBASTRU.Asa stiu ca  tubul si etajul final RGB  sunt  100% bune.Am pus o memorie  noua incarcata  cu  dumpul  pt.acest model  de tv si   acum se vede imaginea  pe fond  Rosu   si are putin albastru  verde aproape deloc.Spre surprinderea mea este faptul ca intrarile R si B masoara la fel  4.5V  iar G 5.2V...........Si ca sa   scap de indoieli i-am schimbat si procesoru  ................................................................................ :o ::) :-X :-\ Stie cineva  daca Tv  acesta din menu service are optiunea sa reglez nivel de  RGB?? O idee va rog pt ca in ultimul timp nimeni nu-mi raspunde la nici un topic ,,,  este cineva suparat pe mine??? ???S-au defectele care le descriu va dau si voua batai de cap  :P :P :)
« Last Edit: November 27, 2009, 11:49:58 PM by angelus »
Logged

maresmircea57

  • profesionist
  • *****
  • Offline Offline
  • Posts: 2076
    • Email
Re: Panasonic mod.TX25AS1F sasiu Euro4
« Reply #1 on: November 28, 2009, 12:26:32 AM »

La pag. 70 in Depanatorul nr.41(ultimul numar) gasiti prezentarea sasiului Panasonic Euro-4
Logged

angelus

  • Guest
Re: Panasonic mod.TX25AS1F sasiu Euro4
« Reply #2 on: November 28, 2009, 02:01:07 AM »

nu am revista Depanatorul n 41 (nu locuiesc in RO) :-\
Logged

maresmircea57

  • profesionist
  • *****
  • Offline Offline
  • Posts: 2076
    • Email
Re: Panasonic mod.TX25AS1F sasiu Euro4
« Reply #3 on: November 28, 2009, 02:04:47 AM »

Cu ce va pot ajuta?  Dar mai repede ca este tarziu, d-le Angelus din Medias!
« Last Edit: November 28, 2009, 02:13:41 AM by maresmircea57 »
Logged

angelus

  • Guest
Re: Panasonic mod.TX25AS1F sasiu Euro4
« Reply #4 on: November 28, 2009, 02:16:43 AM »

Cu ce va pot ajuta?  Dar mai repede ca este tarziu, d-le Angelus din Medias!..
Eu  pana acum nu am avut ocazia sa intru in menu service la acest sasiu   .Intrebarea mea era daca  cineva cunoaste menu service ,,,si daca de acolo se poate regla nivelul RGB.Nu am telecomanda  originla .Astept pana luni sa mi-o aduca clientu    si atunci am sa intru in service menu.............Da in Medias     am  domiciliul  in Ro 
« Last Edit: November 28, 2009, 02:21:11 AM by angelus »
Logged

maresmircea57

  • profesionist
  • *****
  • Offline Offline
  • Posts: 2076
    • Email
Re: Panasonic mod.TX25AS1F sasiu Euro4
« Reply #5 on: November 28, 2009, 02:35:00 AM »

Se trece televizorul pe ultimul program, se regleaza Bass-ul la maxim si Treble la minim. Se iese din meniuri, se apasa pe televizor tasta DOWN(V/-) si tinand aceasta tasta apasata, se apasa pe telecomanda tasta INDEX. Cu tastele ROSU sau VERDE se selecteaza parametrii. Cu tastele GALBEN si ALBASTRU se modifica valorile parametrilor. Cu tasta STR de pe televizor se memoreaza fiecare setare in parte. Cu tasta N(Normal) se iese din service. Daca mai aveti ceva nelamuriri mai vorbim.


Logged

RUZIK40

  • Guest
Re: Panasonic mod.TX25AS1F sasiu Euro4
« Reply #6 on: November 28, 2009, 02:57:56 AM »

future box posibil nu e bun.
Logged

angelus

  • Guest
Re: Panasonic mod.TX25AS1F sasiu Euro4
« Reply #7 on: November 28, 2009, 05:43:53 PM »

future box posibil nu e bun.
  Te rog explica-mi cum pot verifica daca future box nu e bun??
Logged

Tavi

  • Global Moderator
  • profesionist
  • *****
  • Offline Offline
  • Posts: 4819
    • Email
Re: Panasonic mod.TX25AS1F sasiu Euro4
« Reply #8 on: November 28, 2009, 06:13:27 PM »

doar prin inlocuire
in general aceste defecte la panasonic Euro sunt legate de VDP la cele pentru 50Hz si de feature box la cele 100Hz
Logged
stick 64Gb nou cu 1001 linkuri download pentru mii de softuri la 1001 sasiuri tv chinezesti
https://www.piesetv.ro/TV/eshop/0/0/5/9757-1001-Sasiuri-China-softuri-VOLUM-I-www-PieseTV-ro

angelus

  • Guest
Re: Panasonic mod.TX25AS1F sasiu Euro4
« Reply #9 on: November 29, 2009, 08:09:16 PM »

  .Cand o  sa am telecomanda originala  am sa  intru in service menu ,si atunci am sa revin cu  noutati  in cazul acestui tv.Multumesc pt raspunsuri  ;)
Logged

angelus

  • Guest
Re: Panasonic mod.TX25AS1F sasiu Euro4
« Reply #10 on: November 30, 2009, 12:20:25 PM »

Rezolvat ;).Cum am scris mai sus    am schimbat memoria  ,Dar se pre ca  nu era  buna sau nu  era bine scris pt ce model era.Am incarcat  o alta memorie       si   totu ok.Multumesc  tuturor pt raspunsuri.atasez dumpul pt acest model probat 100% il puteti gasi la sectiunea dumpuri Panasonic
Logged
Pages: [1]   Go Up