Forumul Depanatorilor

Please login or register.

Login with username, password and session length
Advanced search  

News:

pe forum pot posta doar abonatii revistei SERVICE TV  : https://www.piesetv.ro/TV/eshop/0/0/5/15-Vreau-sa-ma-abonez-la-revista-Service-TV

Pages: [1]   Go Down

Author Topic: AD-MEM01  (Read 6070 times)

mariand8

  • VIP-R
  • super depanator
  • *****
  • Offline Offline
  • Posts: 68
    • Email
AD-MEM01
« on: November 27, 2010, 07:09:27 PM »

AD-MEMO1 am cumparat acest programator si nu ma pot folosi de el , am instalat softul PONYPROG 2000 si folosesc un cablu  DB9- USB si imi da COMUNICATION PORT NOT AVAILABE (-16 ) poate ma ajuta cineva sa -i dau de cap
Logged

tv1

  • profesionist
  • *****
  • Offline Offline
  • Posts: 570
Re: AD-MEM01
« Reply #1 on: November 28, 2010, 12:07:02 AM »

Programatorul se cupleaza la calculator printr-un cablu serial - serial.Daca nu ai pe calculator portul serial nu o sa-ti mearga niciodata cu aceste cabluri adaptoare serial to USB.
Firma care il produce chiar spune ca programatorul nu functioneaza cu cabluri de conversie tip USB-to-RS232!!
« Last Edit: November 28, 2010, 12:18:54 AM by tv1 »
Logged

elektronu

  • Guest
Re: AD-MEM01
« Reply #2 on: June 11, 2012, 05:22:53 PM »

Si care ar fi solutia cea mai buna pentru un programator de genul AD-MEM 01 sau AD-MEM 03 dar pe interfata usb??? intreb deoarece si eu am nevoie de un programator pentru memorii si microcontrolere si mi-ar folosi mult ceva pe usb...deoarece nu dispun de calculator cu port serial. Multumesc!
Logged

Cristi.1981

  • depanator
  • *
  • Offline Offline
  • Posts: 2
Re: AD-MEM01
« Reply #3 on: March 17, 2017, 06:04:08 PM »

AD-MEMO1 am cumparat acest programator si nu ma pot folosi de el , am instalat softul PONYPROG 2000 si folosesc un cablu  DB9- USB si imi da COMUNICATION PORT NOT AVAILABE (-16 ) poate ma ajuta cineva sa -i dau de cap


Am si eu o problema asemanatoare cu un astfel de programator. A fost cumparat de la Adelaida si a venit cu un adaptor Usb to serial taiwanez,si astfel am lucrat cu el multi ani de zile,pe Xp(pe 32 bit) si pe Win 7(probabil tot pe 32 de bit).

Acum am un calculator cu Skylake,8 gb ram,cu Windows 8 pe 64 bit si nu reusesc sa il fac sa mearga.
Am downloadat initial un program pony prog facut de ceva neamt,pentru win pe 64 bit,apoi am incercat si cu verisunea oficiala, v208c .
Nu reusesc sa il fac sa mearga,imi da mesajul de mai sus, iar versiunea 207c folosita pe 32 de bit (pe Xp) nu o pot instala,chiar daca am umblat la compatibility mode.

Am incercat sa instalez tot felul de drivere,nu reusesc sa il fac sa mearga. Are cineva idee de ce si cum as putea sa rezolv problema,fara sa fiu nevoit sa ma intorc la 32 de bit?
« Last Edit: March 17, 2017, 08:11:46 PM by Cristi.1981 »
Logged

Cristi.1981

  • depanator
  • *
  • Offline Offline
  • Posts: 2
Re: AD-MEM01
« Reply #4 on: March 17, 2017, 06:23:48 PM »

Programatorul se cupleaza la calculator printr-un cablu serial - serial.Daca nu ai pe calculator portul serial nu o sa-ti mearga niciodata cu aceste cabluri adaptoare serial to USB.
Firma care il produce chiar spune ca programatorul nu functioneaza cu cabluri de conversie tip USB-to-RS232!!



Ani de zile l-am folosit fara probleme exact cu asa ceva. De fapt,asa si l-am cumparat de la Adelaida.

Insa nu reusesc sa il fac sa mearga si pe 64 bit. Posibil sa fie driverul de la adaptorul usb to serial,posibil sa fie programu pony prog in sine,sau ceva setare ce am facut-o gresit.
Nu mai foloseste nimeni acest tip de programator cu Windows pe 64 de bit ? E chiar asa de vechi? Sau ce folositi in loc?




« Last Edit: March 17, 2017, 08:14:24 PM by Cristi.1981 »
Logged
Pages: [1]   Go Up