Forumul Depanatorilor

Please login or register.

Login with username, password and session length
Advanced search  

News:

pe forum pot posta doar abonatii revistei SERVICE TV  : https://www.piesetv.ro/TV/eshop/0/0/5/15-Vreau-sa-ma-abonez-la-revista-Service-TV

Pages: [1]   Go Down

Author Topic: trafo linii  (Read 2910 times)

valituie

  • depanator sef
  • ***
  • Offline Offline
  • Posts: 141
  • Salutare tuturor forumistilor
    • Email
trafo linii
« on: July 17, 2014, 02:11:33 PM »

Salut! Intrebare scurta ! Echivalent trafo linii bsc25-29  t9xx0020crtv(tv shov stv 4021) . Cumva hr80334? Merci!
« Last Edit: July 17, 2014, 02:26:51 PM by valituie »
Logged

valituie

  • depanator sef
  • ***
  • Offline Offline
  • Posts: 141
  • Salutare tuturor forumistilor
    • Email
Re: trafo linii
« Reply #1 on: July 28, 2014, 03:17:07 PM »

Am reusit sa procur tafo original din dezmembrari insa odata rezolvata aceasta problema ma lovesc de o alta . Am sunet si imagine insa am si cursa inversa prezenta pe culoarea verde . Am uitat sa specific sasiul este cu processor st92125b5b1 memorie 24c16w si jungla stv2248h. tensiunile din jungla pentru placa video sunt : rosu2,4v ,albastru 2,7v si verde 6v , daca deconectez tranzistorul de pe tunul verde dispare cursa inversa si culoarea verde imaginea ramine "curata" cu celelalte culori.  Am inlocuit jungla si se manifesta la fel iar in meniul service pe banda colorata unde ar trebui sa gasesc reglajele RGB nu apare nimic (pot face doar reglaje ale dim. imaginii) efectiv nu apar  fizic acei parametri RGB. Vreau sa mai mentionez aici faptul ca se vad lipituri "proaspete" in zona memoriei deci semne de eventuala inlocuire a acesteia.Trebuie rescris dump-ul ? Daca da ma vad nevoit sa spun ca i-mi depaseste posibilitatile . Multumesc si astept orice informatie!
« Last Edit: August 02, 2014, 09:11:51 PM by valituie »
Logged

ANDRASONI LUCIAN

  • „Faptele sunt rigide,adevarul este flexibil„ Murphy
  • moderator
  • profesionist
  • ****
  • Offline Offline
  • Posts: 1900
    • Email
Re: trafo linii
« Reply #2 on: July 30, 2014, 10:23:39 AM »

Inlocuiti tranzistorii (BF422~BF423 , cred) de pe placa TK, chiar daca masuurati par buni.In special cei de pe circuitul de verde, nu ar fi rau sa ii inlocuiti, preventiv pe toti.Ati putea folosi tranzistoare recuperate de pe vechile placi TK.Succes!
Logged

valituie

  • depanator sef
  • ***
  • Offline Offline
  • Posts: 141
  • Salutare tuturor forumistilor
    • Email
Re: trafo linii
« Reply #3 on: July 30, 2014, 08:24:33 PM »

Am uitat sa precizez ca deja am incercat varianta cu inlocuirea tranzistorilor ... mai am vreo 2 tv-uri care folosesc acelasi sasiu carora chiar le-am inlocuit PV cu altele din dezmembrari si care merg FB de luni bune .Masurind tensiunea pe colectoarele trazistoarelor ,dupa  rezistentele  de putere gasesc pe tunul de rosu si albatru  155-160v iar pe verde 20 v . Am incercat sa decuplez impulsul video din jungla pe tranzistorul de green moment in care se masifesta cum am mai descris , adica dispare cursa inversa dar si culoarea verde iar tesiunea pe colectorul tr.green devine 155-160v. In momentul in care cuplez impulsul pe tr. tensiunea cade asa cum am descris mai sus ....... fac rocada cu impulsul verde si albastru iar problema se muta pe albastru   . Ce credeti . Multumesc !
« Last Edit: July 30, 2014, 08:38:07 PM by valituie »
Logged

eftcatalin

  • VIP-R
  • profesionist
  • *****
  • Offline Offline
  • Posts: 1033
    • Email
Re: trafo linii
« Reply #4 on: August 01, 2014, 07:32:59 AM »

stv2248...trebuie incercat altul ...
Logged

valituie

  • depanator sef
  • ***
  • Offline Offline
  • Posts: 141
  • Salutare tuturor forumistilor
    • Email
Re: trafo linii
« Reply #5 on: August 02, 2014, 09:10:01 PM »

Cu scuzele de rigoare  , am mentionat ca am inlocuit stv-ul ...
Logged
Pages: [1]   Go Up