Forumul Depanatorilor

Please login or register.

Login with username, password and session length
Advanced search  

News:

pe forum pot posta doar abonatii revistei SERVICE TV sau abonatii la DVD-uri : https://www.piesetv.ro/TV/eshop/0/0/5/15-Vreau-sa-ma-abonez-la-revista-Service-TV

Pages: [1]   Go Down

Author Topic: Daewoo DWC-UD1213  (Read 2471 times)

realmode

• depanator
  • *
Daewoo DWC-UD1213
« on: March 29, 2016, 04:25:43 PM »

Salutari,
Motorul inverter direct drive pare sa aiba probleme... pana nu se umple masina cu apa se invarte in ambele directii (fara rufe) dupa ce si-a luat apa se aude un bazait cum ca ar vrea sa invarta dar fara succes.
Banuiesc ca ar fi periile. Masina nu afiseaza eroare.
Intrebarea este daca am diagnosticat bine si daca da acele perii se pot inlocui acasa? Sau trebuie inlocuit tot rotorul?
Multumesc.

ionuty

• depanator
  • *
    • Email
Re: Daewoo DWC-UD1213
« Reply #1 on: March 29, 2016, 07:04:35 PM »

Nu am depanat acest model de masina dar din experienta altor marci motoarele inverter nu prea se strica. As cauta defectul mai mult pe modulul electronic ..(unele sunt turnate in rasina si nu ai ce sa verifici).
Numai bine!

realmode

• depanator
  • *
« Reply #2 on: March 30, 2016, 09:54:36 AM »

Nu am depanat acest model de masina dar din experienta altor marci motoarele inverter nu prea se strica. As cauta defectul mai mult pe modulul electronic ..(unele sunt turnate in rasina si nu ai ce sa verifici).
Numai bine!

Mașina funcționează. Īși ia apă, scoate apa, īnvārte cuva cāt e goala (pānă se umple la nivel de apă) apoi se aude cum īncearcă să o miște dar fără succes. Dacă deconectez de exemplu presostatul īmi afișează eroare pe ecram, de aici trag concluzia că funcționează modulul electronic.
Bănuiala mea sunt periile. Se strică motoarele cu inverter de la socuri de curent sau de la supra-īncarcarea mașinii cu haine!

ionuty

• depanator
  • *
    • Email
« Reply #3 on: March 30, 2016, 06:13:35 PM »

Este posibil...Totusi raman la parerea mea (problema parte  inverter de pe modul) pana la proba contrarie! Presupun ca la DAEWOO Partea de inverter este realizata cu un circuit dedicat nu cu igbt-uri! Sa ne spui si noua cand evoluezi cu depanarea!

realmode

• depanator
  • *
« Reply #4 on: March 31, 2016, 02:05:50 PM »

Este intertorul ars, azi l-am desfăcut.  :-[

realmode

• depanator
  • *
« Reply #5 on: March 31, 2016, 02:07:03 PM »

Știe cineva de unde pot comanda pentru Daewoo inverter DD?
cod: DON1300WN/ST

ionuty

• depanator
  • *
    • Email
« Reply #6 on: April 04, 2016, 08:55:32 PM »

la ce te referi , la stator?? cel cu bobine????
Pages: [1]   Go Up